ОУ Васил Левски
Основно училище в град Ловеч

Проект STEM

ОУ „Васил Левски“ – Ловеч откри модерен STEM център


С тържествено събитие, изпълнено с празнично настроение, в ОУ „Васил Левски“ – Ловеч беше официално открит новият STEM център, изграден по проект BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост. Новата образователна среда ще предоставя на учениците възможности за обучение чрез практика, технологии, експерименти и иновативни методи.
Сред официалните гости на събитието бяха началникът на Регионалното управление на образованието – Ловеч д-р Иваничка Буровска, заместник-кметът на Община Ловеч д-р Алдин Начков, учители, родители, представители на фирмите – партньори и приятели на училището.
В празничната програма участва Вокална група „Звънче“, която изпълни песента „Деца сме на България“, Самуел Денчев от 5.а клас поздрави гостите с песента „Училище, благодаря“. С ръкопляскания бяха посрещнати изпълненията на танцьорите на Детско-юношески танцов състав „Ловчанче“ при Народно читалище „Бяла Анаста – 2016“.
В официалната част директорът на училището Илица Петрова поздрави присъстващите и подчерта значението на новия STEM център за бъдещето на учениците.
„Днес е един от онези дни, в които усещаме как училището ни расте – не само като сграда, а като възможности, идеи и мечти. STEM центърът е важна стъпка към модерното образование, което подготвя децата за света на бъдещето“, заяви тя.
Директорът представи и възможностите на новата STEM среда, която включва четири високотехнологично оборудвани кабинета с интерактивни дисплеи, лаптопи за програмиране и проектна работа, 3D принтери, 3D скенер и VR очила за виртуална и добавена реалност. Тя подчерта, че тук учениците ще могат да изследват природни явления, да програмират роботи, да създават дигитални анимации, да моделират в 3D и да реализират свои идеи и проекти.
В словото си Илица Петрова благодари на учителите за тяхната отдаденост и професионализъм, на родителите за подкрепата и доверието, на учениците за любопитството и желанието им да учат, както и на институциите и партньорите, съдействали за успешното реализиране на проекта.
Приветствие отправи и началникът на РУО – Ловеч д-р Иваничка Буровска, която поздрави училищния екип за създаването на модерна и мотивираща образователна среда. Тя подчерта, че STEM обучението дава на учениците възможност не само да усвояват знания, но и да развиват практически умения, логическо мислене и креативност.
Заместник-кметът на Община Ловеч д-р Алдин Начков също поздрави ръководството и педагогическия екип на училището за успешната реализация на проекта.
„Това е инвестиция в бъдещето на децата и в съвременното образование. Пожелавам на учениците да използват новите възможности с вдъхновение, любопитство и стремеж към знания“, отбеляза д-р Начков.
Кулминацията на събитието беше ритуалът по прерязване на лентата, след което гостите разгледаха новите STEM кабинети и демонстрациите, подготвени от ученици и преподаватели.
В кабинета „Роботика и кибер-физични системи“ четвъртокласници с преподаватели Нина Тодорова и Иван Тодоров представиха своите „Първи стъпки в света на роботиката и дигиталното творчество“. Учениците демонстрираха работа с технологии, дигитална анимация и музикални дейности чрез софтуера Xploris.
В кабинета по „Математика и информатика“ шестокласници и преподавателят Елена Андреева организираха интерактивна STEM Escape Room, в която знанията по математика и технологиите помогнаха за решаването на различни логически мисии.
Особен интерес предизвикаха демонстрациите в кабинета „Природни науки“, където учениците под ръководството на Красимира Шахънска представиха експерименти като „Изригване на вулкан“, микроскопски изследвания и дискусия за съдържанието и влиянието на енергийните напитки.
Седмокласниците и преподавателят по химия Тамара Дамянова впечатлиха гостите с атрактивните демонстрации „От буря към баланс – историята на една реакция с натрий“, „От сладко до въглен“ и „Химичен детектив: По следите на нишестето“.
В кабинета „3D моделиране“ ученици от 4. и 7. клас с преподавател Наталия Кушева демонстрираха пилотиране на дрон и 3D моделиране в платформата Tinkercad, а специално изработени с 3D принтер сувенири бяха подарени на гостите.
Събитието завърши с послание, че STEM центърът вече е отворен за идеи, знания, творчество и бъдещи открития – пространство, в което учениците на ОУ „Васил Левски“ ще могат да развиват талантите си и уменията на бъдещето.

Вижте още в галерия .....